Zasady, na jakich działa kamera IP.

Zasady, na jakich działa kamera IP.

Monitoring stał się skutecznym sposobem na walkę z rozmaitymi przestępcami, zarówno złodziejami i włamywaczami, jak i wandalami oraz zwykłymi osiedlowymi chuliganami. Materiały zarejestrowane przez kamery pomagają szybko wykryć i ująć sprawców pospolitych przestępstw. Zastosowanie telewizji przemysłowej w obiekcie nie tylko służy jego ochronie, ale również pomaga zarządzać obiektem, zwłaszcza w połączeniu z innymi systemami elektronicznymi. 

Monitoring IP
Wśród różnych rodzajów systemów wizyjnych szczególną popularnością cieszy się monitoring IP, wykorzystujący nowoczesne kamery cyfrowe oraz rozwiązania stosowane już od dawna w sieciach komputerowych. Daje możliwość rejestracji obrazu i dźwięku oraz jego przesyłania do innych urządzeń za pośrednictwem sieci. 

Budowa kamery IP, bez względu na jej model jest zawsze podobna. Główne elementy kamery to obiektyw o ogniskowej stałej lub zmiennej, przetwornik obrazu, moduł sieciowy oraz serwer mediów strumieniowych występujący tu w bardzo zminiaturyzowanej formie. Serwer jest niezbędny do kompresji obrazu i wysyłania go w dowolne miejsce sieci. 

Funkcjonalność kamer IP
Kamery IP to niezwykle funkcjonalne urządzenia. Wyposażone są w specjalne czujniki ruchu, dzięki czemu nagrywanie obrazu rozpoczyna się w momencie, gdy w pobliżu kamery wykryty zostanie ruch. Niektóre z kamer posiadają także specjalne doświetlacze podczerwieni. Umożliwiają one rejestrację obrazu w miejscach słabo oświetlonych lub całkowicie ciemnych. Wiązka światła podczerwonego bardzo skutecznie oświetla obiekt, ale jednocześnie nie jest widoczna dla ludzkiego oka, co zwiększa możliwości prowadzenia dyskretnej obserwacji. Wiele nowoczesnych modeli kamer IP posiada również mikrofon oraz głośnik. Nagrywają one nie tylko dobrej jakości obraz, ale i dźwięk. W wielu sytuacjach okazuje się to niezwykle przydatne. Kamery IP wyposażone są z pewnością w większą ilość funkcji, niż standardowe kamery. Są przez to bardziej uniwersalne i znajdują szersze zastosowanie. Funkcjonalność nie pozostaje jednak bez wpływu na cenę tego typu urządzeń. W porównaniu do tradycyjnych kamer są one znacznie droższe. 

Monitoring. Moda czy konieczność?
Wiele osób uważa monitoring za chwilowy trend. Niektórzy widzą w nim nawet próbę inwigilacji. Jednak trudno zaprzeczyć, że jego rola w poprawie bezpieczeństwa jest ogromna. W niektórych miejscach zakładany jest być może nieco na wyrost. Jednak są również obiekty, w których sprawdza się doskonale. Przykładem są niewielkie sklepiki położone na uboczu czy wolnostojące domy jednorodzinne, w sąsiedztwie, których nie ma innych budynków. 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *