Skuteczna ochrona domu podczas wyjazdu

Skuteczna ochrona domu podczas wyjazdu

Planując wakacyjny wyjazd, musimy rozważyć wiele kwestii. Wyrabiając wizy, tworząc listę rzeczy do spakowania, organizując opiekę dla czworonogów, bardzo często zapominamy o jednej z najważniejszych rzeczy, bezpieczeństwie naszego domu i dobytku. Zostawiamy przecież zupełnie pusty dom na długi czas. Takie okoliczności to raj dla złodziei. Jeżeli nie zadbamy odpowiednio o zabezpieczenie domu, może okazać się, że po powrocie będziemy musieli zderzyć się z przykrą rzeczywistością, bo okaże się, że wiele cennych przedmiotów padło łupem złodziei. Jak uniknąć podobnych sytuacji?

Symulacja stałej obecności w domu
Żaden złodziej nie wejdzie z marszu do pierwszego lepszego domu, bez wcześniejszej obserwacji. Nieproszeni goście z reguły upewniają się czy teren jest „wolny”. W jaki sposób? Obserwują ruch wokół posesji, dowiadują się, kto i kiedy wchodzi na jej teren, poznają zwyczaje gospodarzy. Planując wyjazd warto, więc stworzyć wrażenie, że w domu cały czas ktoś jest obecny. Złodziej nie podejmie wówczas ryzyka i nawet nie będzie próbował się włamać. 

Posiadając dobry system alarmowy mamy ułatwione zadanie. Możemy z jego pomocą sterować oświetleniem o określonych porach dnia. Jeżeli nie posiadamy alarmu, możemy wykorzystać włączniki czasowe. Światło będzie się włączało o wyznaczonej godzinie.
Zewnętrzne oświetlenie nocne również powinno włączać się co wieczór. Jeżeli jednak nie posiadamy oświetlenia, które wyłącza się automatycznie w dzień, nie ryzykujmy. Lampy zewnętrzne świecące się nieustannie przez kilka dni to dosyć czytelny sygnał dla włamywaczy, że w domu nikogo nie ma. 

Co warto zrobić, aby nie paść ofiarą złodziei? 
Jak wiadomo, okazja czyni złodzieja. Nie pozostawiajmy, więc włamywaczom najmniejszej szansy łatwego wtargnięcia na naszą posesję i do domu. Dokładnie pozamykajmy wszystkie drzwi i okna. Zwróćmy szczególną uwagę na dodatkowe wejścia np. z tyłu domu czy na okienka do piwnicy. Pamiętajmy nie tylko o zagrożeniach ze strony przestępców.

W domu pozostawionym bez opieki może przecież dojść do rozmaitych usterek instalacji. Dlatego przed wyjazdem zamknijmy zawory gazu oraz wody. Możemy również wyłączyć nieużywane obwody elektryczne. Istnieje wówczas mniejsze ryzyko pożaru czy zalania wodą. 

Jeżeli nie posiadamy systemu alarmowego, być może wyjazd wakacyjny jest doskonałą okazją, by go wreszcie zamontować. Nic nie jest w stanie zapewnić nam lepszej ochrony, niż skuteczny system alarmowy. Jeżeli dodamy do niego dobrej jakości system monitoringu zyskamy większą kontrolę nad pozostawionym dobytkiem. Bez względu na to czy wyjeżdżamy nad polskie morze czy na Seszele, z każdego miejsca na świecie będziemy mogli podejrzeć, co dzieje się na terenie naszej posesji i uzyskamy komunikat, jeżeli tylko dojdzie do zagrożenia.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *