Monitoring. Dobry sposób na zabezpieczenie domu i sklepu.

Monitoring. Dobry sposób na zabezpieczenie domu i sklepu.

Statystyki pokazują jasno, że monitoring pozwolił w ciągu kilku ostatnich lat wykryć bardzo dużą liczbę przestępstw. Nie dziwi, zatem fakt, że rozwiązanie to jest coraz częściej wykorzystywane, jako forma zabezpieczania obiektów i mienia oraz ochrony osób. Na zaawansowane systemy monitoringu składa się cały szereg elementów, których zadaniem jest generowanie obrazu, jego przetwarzanie, przesyłanie do określonych urządzeń, a także rejestrowanie i wyświetlanie. Monitoring wykorzystuje najnowsze zdobycze techniki i informatyki.

Monitoring kiedyś, a dziś
Pierwsze systemy monitoringu pojawiły się już w latach osiemdziesiątych XX wieku. W porównaniu do obecnych, niezwykle nowoczesnych systemów posiadały niewielkie możliwości identyfikacji osób. Jednak w tamtych czasach były prawdziwym przełomem. Dzisiaj urządzenia do monitoringu wykrywają ruch, są w stanie rozpoznać jego rodzaj i kierunek. Kamery używane do monitoringu charakteryzują się wysoką rozdzielczością. Rejestrowany obraz ma, zatem wysoką jakość. Sprawca kradzieży, włamania czy aktów wandalizmu może zostać bardzo łatwo rozpoznany i szybko zatrzymany. Systemy monitoringu miejskiego udowodniają, że rozwiązania te przyczyniają się do znacznego spadku przestępczości.

Monitoring. Od czego zacząć?
Podstawowe elementy monitoringu to kamery oraz rejestrator cyfrowy. Sprawdź ofertę Telewizja przemysłowa Kraków. Zanim zdecydujemy się na rodzaj i liczbę tego typu urządzeń, musimy zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Przede wszystkim powinniśmy określić powierzchnię monitorowanego obiektu czy posesji. Następnie musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, na jakiej jakości obrazie z kamer nam zależy. Być może czarno-biały obraz w zupełności wystarczy, by właściwie zabezpieczyć obiekt.

Wybierając rodzaj kamer, powinniśmy skupić się na takich aspektach, jak warunki pracy kamery, intensywność i rodzaj oświetlenia lub jego całkowity brak, powierzchnia posesji lub kubatura budynku, infrastruktura obiektu. Tylko na podstawie dokładnego rozeznania monitorowanego obszaru, będziemy mogli wybrać odpowiednie kamery.

Następna decyzja do podjęcia to wybór właściwego rejestratora. Podstawowa cecha tego urządzenia to ilość obsługiwanych kanałów. Jeden kanał służy do przekazywania obrazu z jednego obserwowanego miejsca. Zastanówmy się dobrze, jakiej ilości kanałów będziemy potrzebować, gdyż nie ma możliwości zwiększenia w przyszłości ich liczby. Najlepiej wybrać urządzenie o większej ilości dostępnych kanałów. Będziemy mogli bez trudu rozbudować system monitoringu, gdy zajdzie taka potrzeba.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *