Wybieramy kamery do monitoringu

Wybieramy kamery do monitoringu

Systemy monitoringu wizyjnego nikogo już nie dziwią i nie wzbudzają kontrowersji. Wszyscy pragniemy czuć się bezpiecznie, a jednocześnie zdajemy sobie sprawę z coraz większej bezczelności i poczucia bezkarności przestępców. Monitoring w zdecydowany sposób wpływa na bezpieczeństwo zarówno domów jednorodzinnych, osiedli mieszkaniowych, jak i firm i obiektów handlowych. Jedną z najważniejszych decyzji dotyczących instalacji monitoringu jest wybór odpowiednich kamer. Oto główne dylematy z tym związane.

Przewodowe czy bezprzewodowe?
Sposób przesyłania obrazu z kamery do rejestratora w znacznej mierze decyduje o jej funkcjonalności. Kamery przewodowe mają swoje zalety. Przede wszystkim są bardziej pewne i charakteryzują się większą stabilnością pracy. Mamy pewność, że system monitoringu będzie działał w każdej sytuacji. Chyba, że uszkodzimy przewód! Jakość sygnału jest niezależna od czynników zewnętrznych np. temperatury czy pogody panującej na zewnątrz. Główną wadą tego rozwiązania są trudności związane z samą instalacją. Okablowanie wymaga przecież pewnych prac elektrycznych i budowlanych. 

Systemy bezprzewodowe cechuje szybki i łatwy montaż. Nie ma konieczności kucia ścian, wiercenia otworów czy kładzenia listew maskujących. Niestety, kamery bezprzewodowe nie zapewnią nam stabilnego sygnału. Ich działanie zależeć będzie od pogody, wilgotności powietrza i innych urządzeń elektrycznych działających w pobliżu. Musimy przygotować się na zakłócenia obrazu, a nawet jego chwilowy brak. Trudno w takiej sytuacji mówić o pełnej ochronie. 

Kamery z poczerwienią czy bez?
Kamery wyposażone w tzw. promiennik podczerwieni znajdują zastosowanie przede wszystkim w warunkach złego oświetlenia lub jego braku. Działają, bowiem niezależnie od źródła światła. Promiennik ma za zadanie oświetlić chroniony obszar. Dla osób postronnych oświetlenie to nie jest jednak widoczne. Największym minusem kamer z podczerwienią jest fakt, że po włączeniu promiennika do rejestratora przekazywany jest czarno-biały obraz. Istnieje jeszcze jedna wada tego typu kamer. Trzeba zwracać uwagę na to, czy na planie kamery nie ma jasnych elementów. Mogą one, bowiem powodować oślepienie kamery w momencie włączenia podczerwieni. Warto wówczas rozważyć inne rozwiązanie. Teren możemy doświetlić dodatkową lampą i zastosować kamerę bez promiennika. 

Liczba i rodzaj kamer powinna być uzależniona zarówno od specyfiki, jak i wielkości chronionego obszaru. Z pewnością nie ma tu miejsca na przypadkowość. Nie liczmy na to, że jedna czy dwie kamery z najniższej półki cenowej zlokalizowane w przypadkowych miejscach dobrze spełnią swoje zadanie. 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *