Monitoring domu. Konieczność czy fanaberia?

Monitoring domu. Konieczność czy fanaberia?

Wiele osób zastanawia się, czy instalowanie monitoringu w prywatnym domu wynika z rzeczywistej potrzeby, czy raczej pewnej mody, pogoni za nowinkami technologicznymi i skutecznej promocji tego typu rozwiązań. Posiadanie monitoringu w mieszkaniu na osiedlu strzeżonym raczej nie jest potrzebne. Tutaj wystarczy standardowy system alarmowy. Jednak już w przypadku domów jednorodzinnych, wolnostojących system alarmowy zintegrowany z systemem monitoringu wizyjnego z pewnością jest w stanie zapewnić większe bezpieczeństwo osób oraz mienia. 

Funkcje monitoringu
Dobrze działający system monitoringu spełnia wiele funkcji. Trzy najważniejsze spośród nich to funkcja prewencyjna, kontrolna oraz dowodowa. Nie da się ukryć, że sama informacja o zainstalowanym monitoringu może odstraszyć potencjalnych złodziei. Przestępca z pewnością dwa razy zastanowi się, zanim podejmie próbę włamania do domu objętego monitoringiem wizyjnym. Monitoring pozwala także na obserwację domu w czasie rzeczywistym. Możemy dzięki temu szybko zareagować, jeżeli tylko zobaczymy niepokojącą sytuację. Monitoring jest nieoceniony, zwłaszcza podczas dłuższych nieobecności w domu. Kamery nie tylko przekazują obraz do odpowiednich urządzeń, ale również go rejestrują. Nagrania czy obrazy, na których uchwycony został moment popełniania wykroczenia lub przestępstwa może stanowić materiał dowodowy w toczącym się postępowaniu.

Bezpieczeństwo najbliższych
Na terenie naszej posesji może dochodzić do wielu potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Wiedzą o tym szczególnie rodzice. Monitoring pozwala mieć kontrolę nad tym, co robią na podwórku nasze dzieci. Dzięki niemu wyłapiemy takie zdarzenia, jak chociażby próby nawiązania kontaktu z nieznajomym zza ogrodzenia, wspinaczka na dach ogrodowej altany czy próba „kąpieli” w oczku wodnym. Jak wiadomo pomysły najmłodszych nie znają granic. Monitoring to również dobre rozwiązanie w przypadku posiadania zwierzaków. One również poza domem są narażone na różne niebezpieczeństwa.

Jeżeli monitoring, to tylko wysokiej jakości
Chcąc zainstalować porządny system monitoringu musimy liczyć się z dosyć wysokimi wydatkami. Pamiętajmy jednak, że po pierwsze jest to jednorazowy koszt. Po drugie zaś inwestujemy w bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych oraz chronimy najważniejsze dla nas miejsce na świecie, nasz dom. W momencie, kiedy dojdzie już do włamania albo zdarzenia losowego takiego, jak pożar czy zalanie domu wodą, straty mogą wielokrotnie przekraczać koszt montażu monitoringu.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *