Co zrobić, aby monitoring był bardziej skuteczny?

Co zrobić, aby monitoring był bardziej skuteczny?

Skuteczność monitoringu zależy od wielu czynników. Ocenia się go między innymi na podstawie możliwości identyfikacji osób zarówno w dzień, jaki w nocy, kiedy przeszkodą może okazać się brak odpowiedniego oświetlenia. Dlatego myśląc o dokładnej obserwacji, warto wyposażyć się w kamery posiadające odpowiednie parametry. Powinny być one idealnie dopasowane do obserwowanego terenu, a także rodzaju oświetlenia. 

Wykorzystanie monitoringu
Kamery przemysłowe znalazły zastosowanie nie tylko w sklepach i firmach. Choć rzeczywiście na początku dominowały w tego typu obiektach. Dzisiaj nie brakuje ich również w prywatnych domach, na osiedlach oraz parkingach. Coraz większą popularnością cieszy się monitoring miejski. Efektem pracy kamer jest często wysokiej jakości obraz, który można z powodzeniem wykorzystać do identyfikacji osób. Monitoring pełni również funkcję prewencyjną. Sama informacja o zainstalowaniu kamer potrafi skutecznie zniechęcić potencjalnych przestępców, nie tylko złodziei, ale również wandali. 

Jak zwiększyć skuteczność monitoringu
Jak wspomnieliśmy, wybierając kamerę należy brać pod uwagę nie tylko jej model, ale również warunki panujące w obiekcie, jego infrastrukturę, powierzchnię oraz źródła światła. Jeżeli oświetlenie jest niezbyt dobre, trzeba zastanowić się nad wyborem kamer przemysłowych z promiennikami podczerwieni. To swego rodzaju doświetlacz, który zdecydowanie poprawi jakość obrazu. 
Promiennik to nic innego, jak urządzenie elektroniczne składające się z kilku diod emitujących światło podczerwone. Co ciekawe, nie jest ono w ogóle widoczne dla ludzkiego oka. Osoba postronna nie jest nawet w stanie zauważyć, że dane miejsce jest dodatkowo doświetlone. Dzięki temu można prowadzić dyskretną obserwację. Mimo, że fale świetlne nie docierają do ludzkiego oka, z łatwością trafiają do obiektów i odbijają się od nich. Kamera może zarejestrować obraz nawet, jeżeli w danym punkcie panuje całkowita ciemność. 

To bardzo komfortowe rozwiązanie. Promienniki podczerwieni w kamerach włączają się samoczynnie, gdy ilość i jakość światła jest nieodpowiednia. Rejestracja obrazu jest bardzo skuteczna, ale tylko do pewnego zakresu. Wyznacza go zasięg doświetlacza. Dzięki nowoczesnym technologiom promienniki podczerwieni umożliwiają obserwację obiektów, które zlokalizowane są w odległości od 10 do 80 metrów od kamery. To naprawdę sporo, zwłaszcza, że mówimy o pracy kamery w ciemności. Monitoring oparty na takich urządzeniach może doskonale spełniać swoje podstawowe zadania. 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *