Jakie kamery sprawdzają się w systemach monitoringu?

Jakie kamery sprawdzają się w systemach monitoringu?

Nie żyjemy w bezpiecznych czasach. Napady, włamania, rozboje są na porządku dziennym w wielu dużych miastach. Jednak przestępczość rozwija się także w mniejszych miejscowościach. Nic dziwnego, że rośnie popularność rozmaitych systemów zabezpieczających nasze domy, biura i sklepy. Jednym ze sposobów zabezpieczania osób i mienia jest monitoring wideo. Branża urządzeń służących do monitoringu kwitnie, a oferta jest bardzo szeroka. Mamy do wyboru kamery do monitoringu wewnętrznego i zewnętrznego, kamery bezprzewodowe i oparte na najnowszych technologiach kamery WiFi. Jak właściwie wybrać kamerę do monitoringu, aby dobrze spełniała swoją funkcję?

Dostosowanie kamery do potrzeb
Wybierając urządzenie rejestrujące dźwięk i obraz należy kierować się kilkoma kwestiami. Jedną z kluczowych jest oświetlenie. Wizyjne systemy zabezpieczeń dostosowane jedynie do pracy dziennej, nie spełnią dobrze swojej funkcji pracując w nocy. Jeżeli zależy nam na ochronie obiektu również po zmroku, należy wybrać kamerę posiadającą tryb nocny. Posiada ona lampkę podczerwieni, dzięki której zyskujemy wyraźny obraz nawet w miejscach słabo oświetlonych lub nieoświetlonych. 

Podstawowym kryterium wyboru kamery są również warunki, w jakich ma ona pracować. Inną kamerę wybierzemy do monitoringu zewnętrznego, inną do zabezpieczenia wnętrz. Rozważając monitoring zewnętrzny, musimy brać pod uwagę nasze zmienne warunki atmosferyczne. Wilgoć, niskie temperatury, promienie słoneczne będą negatywnie wpływać na pracę kamery, która nie jest odporna i dostosowana do takich warunków pracy. 

Kolejną kwestią, którą trzeba rozważyć jest okablowanie. Niektóre systemy monitoringu wciąż wymagają odpowiednich przewodów. Jednak nie wszystkie. Istnieją już kamery bezprzewodowe. Jakość uzyskiwanych za ich pomocą nagrań nie jest wcale gorsza, niż w systemach opartych na kablach. Instalacja kablowa w niektórych obiektach może być utrudniona albo wręcz niemożliwa. Wówczas kamery WiFi wydają się doskonałym rozwiązaniem. Ich ogromną zaletą jest mobilność. Możemy je dowolnie ustawiać, dostosowując do bieżących potrzeb.

Dlaczego warto zdecydować się na monitoring
Powinny kierować nami przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa, zarówno osób, jak i mienia. Monitoring w obiektach ma funkcję prewencyjną. Chroni dany obiekt przed zakusami złodziei, wandali i innych przestępców. Kiedy już dojdzie do sytuacji stwarzającej zagrożenie, jesteśmy w stanie szybciej i skuteczniej zareagować, a nagrania stanowią mocny dowód popełnienia przestępstwa czy wykroczenia. 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *