Monitoring powierzchni biurowej

Monitoring powierzchni biurowej

Monitoring wizyjny większości z nas kojarzy się z kamerami zainstalowanymi w celu zapobiegania włamaniom, kradzieżom czy próbom wandalizmu. Jest powszechny w nowo budowanych domach wolnostojących, na osiedlach, centrach handlowych czy nawet w zwykłych, osiedlowych sklepikach. Okazuje się jednak, że rozwiązanie to bardzo często wykorzystują pracodawcy i wiele biur kontrolowanych jest obecnie przy wykorzystaniu systemów monitoringu wizyjnego. Niektórzy mogą pomyśleć, że to niedopuszczalna inwigilacja pracowników. Prawda jest jednak taka, że zachowania pracowników są różne i nierzadko odbiegają od przyjętych standardów i oczekiwań pracodawcy. Co więcej, często pozostają w sprzeczności z przepisami prawa.

Korzyści płynące z monitoringu w biurach
Pracodawcy chcąc zyskać większą kontrolę nad tym, co dzieje się w miejscu pracy, instalują nowoczesne kamery przemysłowe. Tego typu rozwiązanie niesie ze sobą wiele niezaprzeczalnych korzyści. Na pewno zdecydowanie podnosi poziom bezpieczeństwa pracy. Przyjrzyjmy się jednak bliżej plusom monitoringu powierzchni biurowej.

Do podstawowych należy ochrona poufnych dokumentów firmy. Niektóre z dokumentów w żadnym wypadku nie powinny trafić w ręce niepowołanych osób. Chodzi przede wszystkim o konkurencję, która mogłaby je w łatwy sposób wykorzystać. Niestety zdarzają się pracownicy, którzy są w stanie wynieść dokumentację firmową albo skopiować ją na nośnik elektroniczny i dostarczyć konkurencji. Oczywiście, za stosowną „premię”. Monitoring chroni przedsiębiorstwo przed tego typu praktykami.

Kolejną zaletą stosowania monitoringu jest podniesienie efektywności pracy i wpływ na zaangażowanie personelu. Pracownicy wiedząc, że są nagrywani, bardziej przykładają się do pracy, nie są skłonni do tak wielu przerw, pogawędek czy innych działań niezwiązanych z wykonywaniem obowiązków służbowych. 

Na teren biura mogą wejść, poza pracownikami i klientami, inne niepożądane osoby zwłaszcza, jeżeli miejsce pracy nie jest wyposażone w żaden z systemów kontroli dostępu. Monitoring umożliwia wyeliminowanie tego typu sytuacji. 
Wyklucza także kradzieże wewnętrzne, które niestety od czasu, do czasu pojawiają się w każdej firmie. Dotyczy to zarówno świadomych działań na szkodę przedsiębiorstwa, jak i sytuacji, w których pracownicy korzystają ze sprzętu i zasobów firmy dla celów prywatnych uważając, że mają do tego prawo. Najprostszym przykładem jest drukowanie na firmowym papierze i za pomocą firmowej drukarki prywatnych dokumentów czy materiałów. Szkoda jest być może niewielka, jednak takie zachowania pracowników powinny być eliminowane. 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *