Dlaczego warto zabezpieczyć budynek przed pożarem?

Dlaczego warto zabezpieczyć budynek przed pożarem?

Każdy rodzaj budownictwa posiada swoją specyfikę. Jednak w każdym obecne są elementy ochrony przeciwpożarowej. Decyzje o wyborze odpowiednich zabezpieczeń nie mogą być podejmowane pochopnie. Rozwiązania przeciwogniowe należy planować bardzo wcześnie, bo już na etapie projektowania budynku. Wybór konkretnych rozwiązań przeciwogniowych nie pozostaje bez wpływu na wygląd bryły budynku. Decyduje także o podziale na pomieszczenia oraz zastosowanych materiałach budowlanych. Twórcy budynków chcą zagwarantować jak najwyższy poziom bezpieczeństwa, a ogień to żywioł, z którym można obecnie skutecznie walczyć.

Troska o bezpieczeństwo osób korzystających z budynku
Bez względu na to, czy mamy do czynienia z budynkiem mieszkalnym, czy funkcjonalnym niezwykle ważne jest zapewnienie wysokich norm bezpieczeństwa osób, które w nim przebywają na co dzień lub okazjonalnie np. klientów firm. Pożary nie zdarzają się, co prawda dzisiaj tak często, jak kiedyś. Jednak ogień w budynku może pojawić się zawsze. Czasami bywa następstwem nieostrożności i błędów popełnianych przez ludzi. Niekiedy jest wynikiem nieszczęśliwego zbiegu okoliczności. Każdy, kto kiedykolwiek musiał zmierzyć się z tym żywiołem, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że jest to niezwykle trudna konfrontacja. Właściwe zabezpieczenia przeciwpożarowe pomagają chronić życie i zdrowie ludzi, ale i zabezpieczają mienie. 

Zaczynamy wygrywać w starciu z ogniem
Jeszcze kilkadziesiąt lat wstecz ogień potrafił w jednej chwili zniszczyć całe wioski. Domy budowane były z drewna i pokryte słomianymi dachami. Wystarczyła jedna iskra i żywioł stawał się nie do opanowania. Ludzie momentalnie tracili cały swój dobytek. Dzisiaj jest zupełnie inaczej. Posiadamy odpowiednią wiedzę, ale i możliwości walki z ogniem. Jeżeli już się pojawi, potrafimy go szybciej okiełznać tak, by nie wyrządził zbyt dużych szkód. Jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim najbliższym. 

Co więcej, ochrona przeciwpożarowa znalazła ważne miejsce w prawie budowlanym. Istnieją normy przeciwpożarowe, które muszą spełniać wszyscy wykonawcy. Zanim jakikolwiek budynek zostanie dopuszczony do użytku, konieczna jest kontrola inspektora budowlanego. Biorąc pod uwagę jakość użytych materiałów budowlanych oraz sposób wykonania poszczególnych elementów budynku dopuszcza on dany obiekt do użytkowania lub wydaje decyzję odmowną. 

Myśląc o zabezpieczeniu gotowych i użytkowanych już obiektów, można zdecydować się na zamontowanie specjalnych systemów przeciwpożarowych, które dodatkowo chronią budynek przed ogniem. 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *